CZY WARTO CZEKAĆ Z KREDYTEM DO 2016 r.?

  • Opublikowano: śr., 18/11/2015 - 14:01
  • Autor: Anetta Girtler

Podniesienie od stycznia przyszłego roku wkładu własnego do 15% i możliwe zaostrzenie polityki kredytowej przez banki, to z pewnością dwa główne powody, dla których warto pomyśleć o zakupie własnego mieszkania jeszcze w tym roku.

Od 1 stycznia 2016 roku po raz kolejny wzrośnie wysokość wymaganego wkładu własnego. Tym razem z 10 do 15%. Kupując, więc jeszcze w tym roku mieszkanie o wartości 200 tysięcy złotych, w naszych portfelach pozostanie dodatkowe 10 tysięcy, które można przeznaczyć chociażby na remont i wykończenie. Nie musi to być jednak zmiana, która pozbawi nas w przyszłym roku możliwości zakupu nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że dodatkowe i obligatoryjne 5% będzie można pokryć kupując wraz z kredytem dodatkowe ubezpieczenie. Minusem jest na pewno to, że cena zabezpieczenia podniesie całkowity koszt kredytu hipotecznego, a w związku z tym będziemy płacili nieco wyższe raty.

Sytuacja kupujących w nowym roku zależeć będzie jednak od decyzji banków i czy tego typu ubezpieczeniami będą zainteresowane, czy też wprowadzą mimo wszystko wymóg wkładu 15-procentowego. Już teraz część instytucji finansowych udziela kredytów wyłącznie przy 20-procentowym wkładzie własnym. Podniesienie poprzeczki przez kolejne banki jest również możliwe.

Jeśli tak by się stało, zdolność kredytowa wielu z nabywców z pewnością spadnie i będą oni musieli odłożyć decyzję o zakupie mieszkania. O tym, że o kredyt na mieszkanie może być w przyszłym roku zdecydowanie trudniej świadczą także ostatnie dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski.
Część banków już od września tego roku istotnie zaostrzyła kryteria udzielania kredytów hipotecznych, co automatycznie odbiło się na spadku przeciętnej zdolności kredytowej. Co więcej ankietowane przez NBP banki zadeklarowały również kolejne podnoszenie marż kredytowych i zaostrzanie wymogów. Wśród przyczyn zmiany polityki kredytowej wymienia się m.in. zalecenie KNF dotyczące podwyższenia minimalnych wydatków gospodarstw domowych przy wyliczaniu zdolności kredytowej oraz wzrost kosztu finansowania.

Trudno jednak przesądzać, co jeszcze przyniosą kolejne miesiące, zwłaszcza w kontekście zapowiadanych przez polityków zmian w postaci wprowadzenia podatku bankowego oraz ewentualnej konieczności poniesienia przez banki kosztów przewalutowania kredytów frankowych. Jeśli do tego dojdzie, możemy spodziewać się dalszych utrudnień w dostępie do finansowania i ograniczenia zdolności kredytowej kupujących.
Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu. Oznacza to, że osoby planujące zakup nieruchomości ze wsparciem kredytowym powinny się pospieszyć. Od stycznia skorzystanie z bankowego finansowania może nie być już tak łatwe i atrakcyjne jak do tej pory.

https://www.facebook.com/doradcakredytubezpieczenie

Przeczytaj również

CZY WARTO CZEKAĆ Z KREDYTEM DO 2016 r.?

  • Opublikowano: śr., 18/11/2015 - 14:01
  • Autor: Anetta Girtler

Podniesienie od stycznia przyszłego roku wkładu własnego do 15% i możliwe zaostrzenie polityki kredytowej przez banki, to z pewnością dwa główne powody, dla których warto pomyśleć o zakupie własnego mieszkania jeszcze w tym roku.

Nowe prawa klientów w związku z ustawą deweloperską

  • Opublikowano: pt., 28/11/2014 - 15:40
  • Autor: Monika Rytel

29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ,, Ustawa  o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” – potocznie określana mianem ustawy deweloperskiej.  Podstawowym celem wprowadzenia ustawy miało być zabezpieczenie interesów klientów nabywających mieszkanie lub dom w przypadku bankructwa dewelopera.

Dlaczego nie warto zwlekać z oszczędzaniem?

  • Opublikowano: pon., 01/12/2014 - 12:41
  • Autor: Adam Borowski

Ponieważ większości z nas po prostu na to nie stać. Odpowiedz choć banalnie prosta trafia do niewielu Polaków. 45 proc. spośród Nich oszczędza, ale jedynie 7 proc. robi to regularnie, odkładając wybraną kwotę w każdym miesiącu.

Zależność wydaje się być przerażająco oczywista. Im mniej środków jesteśmy w stanie regularnie odłożyć tym wcześniej powinniśmy rozważyć rozpoczęcie budowania bezpiecznej finansowej przyszłości.

Rolniku - czas na finansowy rachunek sumienia

  • Opublikowano: pon., 12/10/2015 - 15:45
  • Autor: Łukasz Zimnoch

W czasach recesji pracownicy sektora kredytów gospodarczych spotykają się głównie z dwiema sytuacjami dotyczącymi polskiej wsi. Jedni rolnicy zastanawiają się jak obniżyć koszty kredytów, aby spokojnie dotrwać do lepszych czasów. Drudzy zaś, racjonalizują swoje obciążenia finansowe, aby przygotować się do inwestycji i myślą jak trafić w szczyt prosperity? Niezastąpiona w takich sytuacjach może być pomoc doradcy finansowego.

Strony