CZY WARTO CZEKAĆ Z KREDYTEM DO 2016 r.?

  • Opublikowano: śr., 18/11/2015 - 14:01
  • Autor: Anetta Girtler

Podniesienie od stycznia przyszłego roku wkładu własnego do 15% i możliwe zaostrzenie polityki kredytowej przez banki, to z pewnością dwa główne powody, dla których warto pomyśleć o zakupie własnego mieszkania jeszcze w tym roku.

Od 1 stycznia 2016 roku po raz kolejny wzrośnie wysokość wymaganego wkładu własnego. Tym razem z 10 do 15%. Kupując, więc jeszcze w tym roku mieszkanie o wartości 200 tysięcy złotych, w naszych portfelach pozostanie dodatkowe 10 tysięcy, które można przeznaczyć chociażby na remont i wykończenie. Nie musi to być jednak zmiana, która pozbawi nas w przyszłym roku możliwości zakupu nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że dodatkowe i obligatoryjne 5% będzie można pokryć kupując wraz z kredytem dodatkowe ubezpieczenie. Minusem jest na pewno to, że cena zabezpieczenia podniesie całkowity koszt kredytu hipotecznego, a w związku z tym będziemy płacili nieco wyższe raty.

Sytuacja kupujących w nowym roku zależeć będzie jednak od decyzji banków i czy tego typu ubezpieczeniami będą zainteresowane, czy też wprowadzą mimo wszystko wymóg wkładu 15-procentowego. Już teraz część instytucji finansowych udziela kredytów wyłącznie przy 20-procentowym wkładzie własnym. Podniesienie poprzeczki przez kolejne banki jest również możliwe.

Jeśli tak by się stało, zdolność kredytowa wielu z nabywców z pewnością spadnie i będą oni musieli odłożyć decyzję o zakupie mieszkania. O tym, że o kredyt na mieszkanie może być w przyszłym roku zdecydowanie trudniej świadczą także ostatnie dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski.
Część banków już od września tego roku istotnie zaostrzyła kryteria udzielania kredytów hipotecznych, co automatycznie odbiło się na spadku przeciętnej zdolności kredytowej. Co więcej ankietowane przez NBP banki zadeklarowały również kolejne podnoszenie marż kredytowych i zaostrzanie wymogów. Wśród przyczyn zmiany polityki kredytowej wymienia się m.in. zalecenie KNF dotyczące podwyższenia minimalnych wydatków gospodarstw domowych przy wyliczaniu zdolności kredytowej oraz wzrost kosztu finansowania.

Trudno jednak przesądzać, co jeszcze przyniosą kolejne miesiące, zwłaszcza w kontekście zapowiadanych przez polityków zmian w postaci wprowadzenia podatku bankowego oraz ewentualnej konieczności poniesienia przez banki kosztów przewalutowania kredytów frankowych. Jeśli do tego dojdzie, możemy spodziewać się dalszych utrudnień w dostępie do finansowania i ograniczenia zdolności kredytowej kupujących.
Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu. Oznacza to, że osoby planujące zakup nieruchomości ze wsparciem kredytowym powinny się pospieszyć. Od stycznia skorzystanie z bankowego finansowania może nie być już tak łatwe i atrakcyjne jak do tej pory.

https://www.facebook.com/doradcakredytubezpieczenie

Przeczytaj również

KREDYT HIPOTECZNY – OD CZEGO ZACZĄĆ? MOŻE OD DOŚWIADCZONEGO DORADCY FINANSOWEGO?

  • Opublikowano: śr., 23/09/2015 - 18:35
  • Autor: Anetta Girtler

Osoby, które planują wziąć kredyt mieszkaniowy stają przed dużym wyzwaniem. Mnogość ofert, często skomplikowane procedury i niejasne terminy w umowach sprawiają, że bardzo ciężko jest wybrać najlepszy kredyt. Wybór najlepszego kredytu mieszkaniowego to niełatwe zadanie. Tym bardziej, że zaciągnięte z tego tytułu zobowiązania będą spłacane przez szereg następnych lat.

95% POLAKÓW UWAŻA SIĘ ZA ODPOWIEDZIALNYCH. TO DLACZEGO CZĘŚCIEJ NIŻ WŁASNE ŻYCIE UBEZPIECZAMY SAMOCHÓD???

  • Opublikowano: śr., 23/09/2015 - 18:38
  • Autor: Anetta Girtler

Kiedy w samolocie dochodzi do awarii i wypadają maski tlenowe, komu najpierw ją zakładasz? Sobie czy dziecku? Na to pytanie wiele osób odruchowo odpowiada dziecku. To prosty test, który pokazuje, że troszcząc się o najbliższych zapominamy o sobie. Szczególnie kobiety, a jeżeli same nie będą w dobrej kondycji, to i tak nie zadbają o najbliższych.
Odpowiedzialność to również zabezpieczenie przyszłości rodziny – ubezpieczenie na życie i na wypadek choroby. Jeśli chcemy być odpowiedzialni musimy przewidywać. Samoświadomość to przygotowanie siebie i bliskich na trudne sytuacje.

„Czy mam zdolność kredytową, czy nie mam?” - oto jest pytanie!

  • Opublikowano: pt., 20/11/2015 - 09:56
  • Autor: Łukasz Zimnoch

O pomoc doradców finansowych proszą z reguły dwie grupy Klientów. Pierwsza z nich składa się z osób, które posiadają wysoką zdolność kredytową i oczekują wyboru najkorzystniejszych ofert bankowych oraz przeprowadzenie sprawnych negocjacji, aby uzyskać jak najlepsze warunki kredytowe. Druga grupa to osoby, którym w bankach ich pierwszego wyboru, zdolność kredytowa nie została potwierdzona lub jej poziom był zbyt niski, aby sfinansować zakup lub budowę ich wymarzonego mieszkania.

Za gotówkę czy w MDM-ie? Co się opłaca?

  • Opublikowano: czw., 29/10/2015 - 13:46
  • Autor: Łukasz Zimnoch

Jak co kwartał Bank Gospodarstwa Krajowego podał nowe stawki średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej. Od 1 października wzrósł on o 108 zł do kwoty 4 161,5 zł. Oznacza to, że maksymalna cena nabywanego mieszkania na rynku wtórnym wynosi aktualnie 3 745,35 zł.

Strony